KOSHER (KOŞER) BELGESİ

Alanında uzman ve deneyimli kadrosuyla sektörde bir adım öndesiniz
+90 352 504 92 52
info@fscgrup.com
 

Dezenfeksiyon

İşyeri Dezenfeksiyon, Apartman Dezenfeksiyon ve Ev Dezenfeksiyon uygulamalarıyla uzun süreli etkin koruma sağlıyoruz.
0 352 504 92 52

KOSHER (KOŞER) BELGESİ

Üretilen gıda maddelerinin Musevi inanış esaslarına uygun şekilde hazırlandığını kanıtlayan belgeye Kosher Belgesi denmektedir. Bu belge dini kurallar yanında gıda maddelerinin kaliteli, insan sağlığına uygun ve güvenilir olduğunu da göstermektedir. İbranice anlamı uygun, mübah, caiz demektir.

Bir ürünün kosher kurallarına uygun olabilmesi için gıda üretiminde tüm sürecin ve kullanılan teçhizat ve malzemenin din kurallarına uygunluğu Musevi din adamları tarafından yerinde kontrol edilir. Yapılan kontrollerde bir uygunsuzluk bulunmaması durumunda söz konusu ürünlere Kosher belgesi verilir. Helal gıda belgelendirme çalışmalarında olduğu gibi Kosher belgelendirme çalışmalarında da gıda maddeleri üretiminde her türlü girdinin ve yardımcı maddelerin Kosher kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Hatta üretim hattının da bu kriterlere uygun olması gerekmektedir.

Kosher Kapsamındaki Ürünler:
 
  • Koşer ve helal et ve et ürünlerinin büyük benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Domuz ve bileşenleri Musevi inancında da yasaklanmıştır. Benzer şekilde tüketimine izin verilen hayvanların da kesim yöntem ve şartlarının uygun olması, sakat ve hasta hayvan kesilmemesi, kanın boşaltılması gerekmektedir
  • Balık dışındaki deniz canlılarından kabuklu canlılar ve yumuşakçalar koşere uygun değildir.
  • Bitkisel ürünlerin böcek, asalak ve haşereden arındırılmış olması gerekmektedir.
  • Museviliğe göre bir ürünün nihai olarak koşere uygun olabilmesi için ham halinden hazırlık, işleme, pişirilme ve tüketim aşamasına dek tüm süreçlerde Koşere uygun bir süreç takip edilmek zorundadır.
  • Asla kan tüketilemez. Et ve süt ürünlerinin birlikte kullanılması ise yasaktır.
  • Üretimde kullanılan araç, malzeme, kap, fırın gibi tüm ekipmanın da temiz ve dinen pak olması gerekmektedir.
  • Bu ilkelerin uygulanması için prosedür ve kayıtları kapsayan dokümantasyon sisteminin oluşturulması.

 

Kosher Belgesi faydaları:

Kosher ibaresi Museviler dışında da aranan bir özelliktir. Bu belgeye sahip ürünlerde domuz eti ve bileşenlerinin olmaması Müslümanlar tarafından da bu ürünlerin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Özellikle Avrupa pazarına ihracat yapmayı düşünen firmaların ürünleri için bu belgeyi alması emsalleri arasında bu ürünleri ön plana çıkarmaktadır. Belge sayesinde üretim çalışmalarında, hem dini kurallara hem de insan sağılığına ve doğanın korunmasına önem verildiği kanıtlanmaktadır. Özellikle vejetaryenler, sağlık problemi olanlar ve alerjen kişiler Kosher Belgesi olan gıdaları tercih etmektedir.