BRC SERTİFİKASI (Global Gıda Standardı)

Alanında uzman ve deneyimli kadrosuyla sektörde bir adım öndesiniz
+90 352 504 92 52
info@fscgrup.com
 

Dezenfeksiyon

İşyeri Dezenfeksiyon, Apartman Dezenfeksiyon ve Ev Dezenfeksiyon uygulamalarıyla uzun süreli etkin koruma sağlıyoruz.
0 352 504 92 52

BRC SERTİFİKASI (Global Gıda Standardı)

BRC Sertifikası (British Retail Consortium); İngiltere perakende ticaretini temsil eden bir örgütün adı ve İngiliz perakendecilerin oluşturmuş olduğu bir standarttır. ISO 22000 ile entegre kurulabilen sistem firmaların daha sağlıklı ve güvenilir ürün üretmesini sağlayacaktır.

BRC belgesi amacı, uluslararası kabul görmüş gıda güvenliği standartlarını kapsayıcı bir çerçeve oluşturmak ve gıda güvenliğinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Biçim ve içerik açısından standart, gıda üreticilerinin çalışma sistemleri hakkında fikir verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece gıda güvenlik kriterleri ve takip prosedürlerinin standardizasyonu sağlanmıştır.

 

Gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardının sağlanması amacıyla BRC büyük İngiliz perakendecileriyle “BRC- Gıda Standardını” yayınladı. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler. Standart; HACCP Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, Tesis Çevre Standartları, Ürün Kontrolü, Süreç Kontrolü, Personel bölümlerinden oluşmaktadır.

 

BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

Katagoriler:
 
  • İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri),
  • Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze),
  • Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta),
  • Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri,
  • Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri,
  • Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri).

 

BRC Belgesinin Faydaları:

Akredite edilmiş bir 3. taraf belgelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilmek ve belgelendirilmek sektör içinde belli bir ayrıcalık sağlar.

Hem üreticiler hem de tedarikçiler için geçerli olan ortak ölçme ve değerlendirme kriterleri, gıda perakendecileri ve tedarik zinciri içindeki diğer organizasyonların değerlendirme yapmasında yardımcı olur.

Standard; kalite, hijyen ve ürün güvenliği konularını detaylı bir şekilde kapsadığından bu konulara yönelik başka sertifikasyon hizmeti alınmasına gerek kalmaz.

Yapılan denetimler ve ortaya çıkan düzeltici faaliyetlerin takip edilmesi ile belgelendirilen firma sürekli gelişen ve iyileşen bir kalite, hijyen ve ürün güvenliği sistemi kurmuş olur.

Mevcut sistemlerin en iyi uygulamalar olması ve güvenli paketleme üretimini sağlamak için çalışması için güvence sağlar.

BRC sertifikası ile tanınan bir standartla belgelendirilerek artan müşteri tatmini.

BRC belgesi ile müşteri şartlarını karşılayarak artan pazarlara erişim.

Bir tedarikçi ile geniş çaplı belgelendirmenin birleştirilmesi.